abc

Príbeh čaju

čaj

1. Pôvod

Báj o pôvode: Podľa čínskej starej povesti objavil blahodarné účinky čaju cisár Šen-nung, učenec a liečiteľ, ktorý z hygienických dôvodov pil iba prevarenú vodu. Rozpráva sa, že jedného dňa, keď odpočíval pod divokým čajovníkom, ľahký vietor odtrhol niekoľko lístkov, ktoré spadli do vriacej vody. Cisár s údivom zistil, že nápoj má lahodne osviežujúcu a povzbudzujúcu chuť. Tak bol „objavený“ čaj.

Všetky pravé čaje (na rozdiel od bylinných odvarov) pochádzajú z rovnakej rastliny Camellia sinensis. Čistý, lepšie povedané pravý čaj , pochádza z čajovníkov, ktoré sa pestujú predovšetkým v Azíi, Afrike, Južnej Amerike a Australií. Je dobré vedieť, že v Európe sa čaj pestuje iba na Azorách. Stal sa súčasťou kultúry a histórie mnohých národov a patrí medzi najstaršie pestované rastliny.

čaj

2. Druhy čajov

Teraz, keď je stále viac a viac druhov čajov, objavujeme početných príbuzných tejto rastliny, líšiacich sa svojou veľkosťou a niekedy i rôznym množstvom lístkov. Poznáme dve základné podoby lístkov a púčikov tejto rastliny. Väčšie čajové lístky sa nazývajú lístky pekoe, niekedy i orange pekoe, čo je anglický variant čínskeho slova pa-ko, vystihujúceho chĺpky, ktoré bývajú na tých najlepších lístkoch.

Púčik nie je púčikom kvetiny, ale zárodkom ďalšieho lístku a je tou najcennejšou častou rastliny, vyhľadávanou predovšetkým pre svoju nezvyklú výnimočnú chuť a kvalitu. Čaje zostavené zo samých púčikov bývajú najdrahšie a sú veľmi vzácne. Príčinou tak veľkých odlišností v chuti čaju sú rôzne postupy jeho spracovania.

V dnešnej dobe existuje šesť základných druhov: biele, žlté a zelené čaje, druh Oolong, čierne čaje a druh Pu-er.

Biele a žlté čaje

sú veľmi vzácne a lahodné a pestujú sa rovnako ako čaje zelené, iba na niekoľkých miestach. Sú ľahko sparené, vysušené slnkom alebo pražené na panvách vo veľkých závodoch a neustále miešané, aby bolo zaručené rovnomerné vysušenie a jednotná farba.

Druh Oolong

je vystavený teplote na dlhšiu dobu, je to zvláštny čaj, veľmi voňavý, a má výnimočnú chuť. Najcennejší z nich nesie meno po železnej bohyni z čínskych legiend Ti Kwan Yin, pretože má vyhľadávanú červenú farbu pripomínajúcu železo.

Čiernym čajom

sa v Číne hovorí červené. Napriek tomu, že majú čiernu farbu, získava sa z nich nádherný tmavočervený nápoj. Sú to čaje, ktoré poznajú väčšinou ľudia na západe a najčastejšie sa dovážajú zo Srí Lanky (Cejlónu) a Indie. Známy Earl Grey alebo English Breakfast býva zmesou dvoch alebo troch čiernych čajov z Keemunu (v Cíne), Assamu (v Indii), alebo Cejlónu (zo Srí Lanky).

Druh Pu-Er

je výhradne čínsky čaj, dlhoročný, so zvláštnou akoby zatuchlou vôňou, ktorú v ňom spôsobujú baktérie. Často sa mu hovorí čínsky penicilín a má výborné účinky na znižovanie tuku. Niekedy máva červenú farbu, ale väčšinou je hnedý až čierny a pripravuje sa z neho tmavý silný nápoj.

čaj

3. Zber čaju

Produkcia čaju prebieha v 6 etapách

Zber

Ručné oberanie lístkov vyžaduje veľkú šikovnosť rúk, preto túto činnosť vykonávajú najmä ženy.

Vädnutie

Lístky sa rozkladajú na stoly zo sieťky a ponecháva po dobu cca 10-20 hodín do doby, kým sa z nich vyparí prebytok vody.

Rolovanie alebo proces CTC

Lístky sa rolujú alebo prechádzajú procesom CTC. Pokiaľ chceme získať granulovaný čaj, použije sa proces CTC (C = crushing -drtenie, T = tearing -trhanie, C = curling-rolovanie), pokiaľ chceme listový čaj, použije sa proces rolovania.

Fermentácia

Toto je najjednoduchšia etapa produkcie, ale napriek tomu kľúčová pre získanie príslušných vlastností finálneho produktu. Lístky sú ponechávané na chladnom a vlhkom vzduchu po dobu cca 3 hodín. V tomto čase nastáva reakcia medzi kyslíkom vo vzduchu a látkami obsiahnutými v listoch.

Sušenie

Je to posledná etapa spracovania. Jej účelom je úplne zastaviť fermentáciu a doviesť čaj do stavu, v ktorom bude môcť byť dlho uchovávaný. Po skončení tejto etapy získava čaj svoju definitívnu čiernu farbu a taktiež výraznú čajovú arómu.

Triedenie

Čajové lístky sú klasifikované v závislosti od svojej veľkosti a vzhľadu.

čaj

4. Európa a čaj

Traduje sa, že začiatkom 17. storočia holandskí a portugalskí obchodníci doviezli prvý čaj do Európy. A to vďaka daru v podobe čaju, ktorý dostal ruský cár od čilského cisára. Spočiatku bol drahý, ale so stúpajúcim objemom dovozu sa stal prístupný aj chudobnejším ľuďom.

čaj

5. Príprava čaju

Čaj je pripravovaný zalievaním sypaného alebo vreckového čaju v čajovej kanvici, čajníku alebo priamo v čajovom hrnčeku. Vhodná teplota vody na zaliatie závisí od druhu pripravovaného čaju. Čaje, ktoré majú krátku dĺžku oxidácie– prípadne žiadnu – by mali byť podľa odporúčaní zalievané vodou s teplotou od 75 °C – 90 °C. To platí pre zelený alebo biely čaj. Čaje s dlhšou oxidačnou dobou je odporúčané zalievať vodou s vyššou teplotou – okolo 95 °C – 100 °C. Dĺžka lúhovania tiež závisí na druhu čaju a môže sa líšiť.

čaj

6. Čaj a zdravie

Pravidelné pitie čaju (najmä zeleného) zvyšuje odolnosť proti rakovine pečene, hrubého čreva a pľúc. Vedecké výskumy dokazujú, že čaj posilňuje imunitný systém a má vplyv na dlhovekosť. Samotná chuť čaju je len jednou zo slastí, ktoré ponúka.

Záleží nám na Vašom pôžitku z pravého a originálneho čaju. Preto sme sa u nás v kamennej predajni Verticcio coffee and tea rozhodli ísť cestou kvality a vyberať pre Vás to najlepšie.