abc

Čínsky čajový obrad

3.11.2015
Čaj

Kým pri predchádzajúcom Japonskom čajovom obrade boli stanovené presné pravidlá, ktoré sú dodnes popísané a striktne dodržiavané, Čínsky obrad nie je takto popísaný a dodržiavaný. Za vlády dynastie Ming v provincii Fu.ťien v 16. storočí získal svoju typickú podobu. Cieľom, ktorý chceli vtedajší ľudia dosiahnuť bolo navodenie príjemnej atmosféry a pocitu pravého zážitku z prípravy a pitia kvalitného čaju. Zo dňa na deň sa čaj stával viac a viac populárnym a preto mu bola venovaná stále väčšia pozornosť. Tak sa napríklad prišlo na to, že pokiaľ sú čajové lístky opakovane zalievané v malých konvičkách nápoj je lahodnejší a dá sa viac vychutnať.

V čajovom obrade sa používajú výlučne najkvalitnejšie čaje. Konkrétne ide o oolong, pu erh, menej často sa vyskytujú niektoré čierne a zelené čaje. Základný princíp spočíva v predlžovaní doby luhovania. Po každom zaliati lístočkov sa luhujú približne o minútu dlhšie. Základná výbava, ktorá je pri tomto obrade potrebná pozostáva z čajovej konvičky, čajového mora, čajových šálok a malých čajových nástrojov ako lopatky, pinzeta a pod.

Čajové more je stolík, alebo podnos na ktorom je čaj touto metódou pripravovaný. Tento podnos zachytáva všetkú vodu, je praktický, jednoducho sa zohrieva a spolu s ňou aj čaj. Je v ňom ukrytá nádobka ktorá vodu a čaj zachytáva.

Na jeho výrobu je najčastejšie používaný bambus, keďže jeho drevo je krásne a zároveň praktické, keďže je veľmi odolný voči vode.


Názory na to, prečo sa v názve tohto čajového obradu vyskytuje pomenovanie bojového umenia sa líšia. Termín Kung-fu totiž neoznačuje len bojové umenie.´, ale znamená tiež majstrovstvo, schopnosť a zručnosť, ktorú človek získava dlhodobým tréningom a pilovaním. Z mnohých názorov na toto pomenovanie je zrejme najprijateľnejší ten, ktorý hovorí o tom, že pomenovanie kung-fu zdôrazňuje istý spôsob vychutnávania čaju, ktorý si vyžaduje určité schopnosti.